Jeśli starasz się zrzucić kilka kilogramów, ale utrata wagi nie następuje tak szybko jakbyś tego chciał, powinieneś rozważyć możliwość dodania do swojej codziennych zajęć trening siłowy. Jest to bowiem jeden z najlepszych rodzajów ćwiczeń, które świetnie wspierają odchudzanie.
Dla większości osób jednak trening siłowy wcale nie kojarzy się z utratą wagi. Po takich treningach wyobrażamy sobie siebie jako „napakowanych mięśniami” kulturystów i swoją uwagę kierujemy głównie na ćwiczenia wytrzymałościowe typu kardio lub podobne, mające na celu poprawę wydolności serca. Jednak nie są to jedyne ćwiczenia, które pomagają nam w utracie wagi.
Trening siłowy daje bowiem twojemu metabolizmowi dodatkowy impuls, który pomoże Ci pozbyć się niechcianych kilogramów. W trakcie takiego treningu nie zmuszasz swojego serca do wzmożonej pracy, co ma miejsce na bieżni, rowerku, czy w trakcie Zumby. Trening siłowy pomoże ci zbudować większą ilość mięśni, które spowodują, że w trakcie odpoczynku, Twój organizm naturalnie spali więcej kalorii.

 

Zbuduj smukłą sylwetkę

W trakcie ćwiczeń aerobowych, tracisz zarówno tłuszcz, jak i mięśnie. Osoby, które wykonują wyłącznie ćwiczenia kardio mogą tracić masę mięśniową, co ma wpływ na pogorszenie ich metabolizmu i może prowadzić do zastoju w zamierzonym procesie odchudzania. Dobrze zatem jest włączyć trening oporowy, który zwiększa siłę i masę mięśni, co w efekcie daje większą skuteczność w modelowaniu sylwetki niż same ćwiczenia aerobowe.
Drogie Panie, nie bójcie się zatem sztangi i ciężarków! One pomogą wam najlepiej wymodelować te części ciała, które są dla was najbardziej istotne: brzuch, uda, czy pośladki.

 

Wyższa podstawowa stopa metabolizmu (BMR)

Kiedy masz więcej suchej masy mięśniowej, twoje ciało w naturalny sposób spali więcej kalorii w trakcie spoczynku. Oczywiście nie jest to zadanie łatwe. Budowanie suchej masy mięśniowej, bez przyrostu tłuszczu zależy głównie od częstotliwości ćwiczeń, mniej od ich objętości. Twoje BMR to liczba kalorii, które twoje ciało spala w ciągu dnia – bez ćwiczeń, jeśli tylko siedzisz i na przykład przez cały dzień oglądasz Netflix. Wymaga od organizmu większego wysiłku, a co za tym idzie, również większej ilości kalorii w celu utrzymania mięśni zamiast tłuszczu. Dlatego też im więcej masz mięśni, tym więcej kalorii spali twoje ciało.
Kiedy zwiększysz masę mięśniową nie musisz skupiać się zbytnio na liczbach w skali BMR, bardziej na tym jak pasują na tobie ubrania.

 

Spal więcej kalorii

Jeśli chciałbyś spalić jeszcze więcej kalorii podczas sesji treningu siłowego, możesz zmaksymalizować spalanie, zwiększając liczbę powtórzeń, poruszając się szybciej podczas sesji, wybierając nieco większe ciężary lub dodając ćwiczenia kardio pomiędzy siłowe, takie jak bieżnia, czy bieganie w miejscu przez pięć minut.

 

 

Dodaj trening siłowy na stałe.

Ważne jest regularne wykonywanie treningu siłowego i ćwiczeń kardio. Obydwa treningi dają duże korzyści zdrowotne, a połączenie ich może pomóc Ci stracić wagę, a potem ją utrzymać. Rozważ zatem włączenie treningu siłowego dwa do trzech razy w tygodniu. Pamiętaj też, aby w dniach bez treningu dać swojemu ciału dobrze odpocząć.

 

Treningi siłowe

definiowane są jako ćwiczenia, które pomagają rzucić wyzwanie twoim mięśniom poprzez opór. Taka aktywność fizyczna pomoże Ci poprawić sylwetkę i wymodelować ciało. Zdecydowanie też poprawi twoje samopoczucie, jeśli tylko dopasujesz obciążenia do swoich możliwości. Trening oporowy to potężna dawka energii do działania i morze motywacji.