Moim zdaniem powinno się więcej pisać i mówić o noni. Ten nieduży owoc z Polinezji, który z łatwością mieści się w naszej dłoni, spowodował niemałe zamieszanie na rynku super-owoców i był przyczyną powstania wielomiliardowego przemysłu. Współczesny świat poznał właściwości tego owocu za sprawą amerykańskiego badacza żywności Johna Wadswortha, który jest założycielem firmy Zennoa. I to właśnie noni jest podstawowym składnikiem produktów firmy. Zarówno założyciele jak i dystrybutorzy Zennoa, odczuli na sobie moc tego owocu, który stał się siła napędową ich działania.

 

Ciekawostki o noni

Ludzkość zna noni od dawien dawna. Prawdopodobnie już ponad 2000 lat temu, na długo zanim Kolumb odkrył Amerykę, w otchłanie Pacyfiku, najpewniej z Ameryki Południowej w kierunku wschodnim, wyruszyli ludzie szukający swojego przeznaczenia. Kiedy dotarli do wysp Polinezji, a później przemieszczali się między nimi, natknęli się na owoc noni, który stał się dla nich kwintesencją zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego też przewożono jego sadzonki z wyspy na wyspę, stosując noni jako źródło zdrowego pożywienia, lekarstwo i świetny środek przeciwbólowy.

Ten wspaniały owoc jest integralną częścią kultury wielu narodów, na różnych kontynentach. Największą czcią otacza się go jednak na wyspach Polinezji. Nigdzie bowiem nie rośnie tak licznie, a wyjątkowy klimat, oraz czysta woda, powietrze, wulkaniczna gleba stwarzają warunki do rozwoju owoców Morinda Citrifolia o najwyższej zawartości składników odżywczych.
Morinda owocuje przez cały rok. Na jednej gałęzi można znaleźć jednocześnie kwiat, owoc niedojrzały i już gotowy do zbioru.
Noni zawiera ponad 150 różnych minerałów, witamin i biopierwiastków, posiada dużą ilość niezbędnych aminokwasów i innych składników odżywczych. Jednak najważniejszą cechą Noni jest największa ilość irydoidów. Spośród wszystkich zbadanych dotąd roślin, owoc noni zawiera aż 15 różnych irydoidów. Irydoidy to bardzo rzadkie związki fitochemiczne, które nawet w małych ilościach trudno jest znaleźć w innych roślinach. Odkryto stosunkowo niedawno. Stało się to, gdy naukowcy próbowali odkryć mechanizmy działania noni na organizm człowieka. Okazało się, że związki, dzięki którym noni jest tak skuteczne – to właśnie irydoidy. Odgrywają one kluczową rolę w uruchomieniu procesów naprawczych organizmu i regeneracji sił.

 

Noni nie leczy

Wiele osób błędnie sądzi, że noni leczy. Napój Noni jest super-odżywką dla organizmu, podobnie jak super-benzyna dla samochodu, który zaczyna jeździć lepiej, ciszej. Odczuwamy większy komfort jazdy i przedłużamy żywotność swojego pojazdu.
W naszym organizmie regularne stosowanie soku noni, powoduje wystąpienie dwóch równoległych procesów:

  • Nasycenie organizmu we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, między innymi w aminokwasy, witaminy, minerały, itp. (ilość składników aktywnych jest ogromna!). Daje naszemu ciału ogromną moc. Substancje te zaczynają aktywnie odbudowywać nasze komórki, regenerują cały organizm.
  • Niszczenie końcowych produktów zaawansowanej glikacji (AGE – Advanced Glication End-Product) dzięki wysokiej zawartości irydoidów.

Nasz organizm sam wytwarza potrafi wypłukiwać nadmiar AGE, ale wraz z upływem lat, braku wystarczającej ilości składników odżywczych, zanieczyszczenia środowiska, życia w stresie, poziom AGE stale rośnie i powoduje przedwczesne starzenie się organizmu. Nadmiar końcowych produktów zaawansowanej glikacji, może powodować cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia, niewydolność nerek, problemy z zapamiętywaniem, kłopoty ze wzrokiem i wiele innych.

 

Nauka i noni.

Owoc Noni jest bardzo dobrze znany nauce. Największym wkładem w badanie tego owocu może pochwalić się dr Ralf Haineke i jeden z założycieli firmy Morinda John Wadsworth.
Przeprowadzono ogromna ilość badań naukowych, dziesiątki badań klinicznych na ludziach w różnych instytucjach badawczych na całym świecie. Dzięki tym badaniom zostały odkryte irydoidy i mechanizm oddziaływania noni na organizm.


Noni bardzo mocno oddziałuje na wiek biologiczny człowieka. Środowisko naukowców wie o AGE od wielu lat, jednak dzięki najnowszym badaniom o AGE mówi się na świecie coraz więcej. Powstają nowe publikacje, przybywa naukowców, którzy badają ten temat. Sporo materiałów na temat AGE publikuje AGE Foundation. Znana, amerykańska dietetyk Pat Bair stwierdziła, że

„Poziom AGE to bardzo ważny marker medyczny, ponieważ decyduje o długości i jakości naszego życia.”

 

O czym warto pamiętać każdego dnia!

Bardzo ważne są regularne pomiary AGE i korzystanie z porad naukowców! Powinieneś je nie tylko zapamiętać, ale i podjąć odpowiednie działanie:
1. Unikaj smażonych potraw, konserwantów, dodatków do żywności, barwników, alkoholu i papierosów,
2. wysypiaj się regularnie i śpij co najmniej 7 godzin. Stałe zmęczenie fizyczne i psychiczne postarza Cię!
3. Stres, wybuchy gniewu, życie w ciągłym biegu, bardzo mocno podnoszą ilość AGE w organizmie!
4. Dbaj o stan swoich emocji. Uśmiechaj się jak najwięcej!
5. Zadbaj o odpowiednią ilość ruchu najlepiej na świeżym powietrzu
6. Jedz więcej warzyw i owoców
7. Pij noni.

 

Właściwości nowej generacji napojów noni – Nuku Hiva

Wyjątkową właściwością owocu noni i zawartych w nim irydoidów jest to, że noni nie traci nic ze swoich właściwości zarówno w procesie przetwarzania, jak i przechowywania. Cechę tą wykorzystuje w swoich projektach John Wadsworth.

Niedawno powstało noni drugiej generacji o nazwie Nuku Hiva. W swojej unikalnej kompozycji John połączył noni z dobrze znanymi i bardzo użytecznymi jagodami i owocami. Wśród nich znalazł się: ananas, kokos, malina, jagody Maqui, jagody Acai, winogrona Concord, czarna porzeczka i mangostan.

Jak pewnie się domyślasz, skuteczność tego produktu jest ogromna. Wyposażony w dobroczynną moc noni, jagód i owoców zawierających irydoidy Nuku Hiva, jest najpotężniejszym napojem bioaktywnym na świecie. Pierwsze noni sprzed 21 lat, zawierało 30 mg irydoidów w 60 ml napoju. Nuku Hiva ma ich aż 400 mg. Ilość ta daje nam aż 5 porcji warzyw i owoców zalecanych do dziennego spożycia. Ten unikalny zestaw roślin zawartych w butelce Nuku Hiva pozbawiony jest jakichkolwiek konserwantów. Natomiast nowoczesna technologia stay-fresh oraz opatentowana metoda pasteryzacji, gwarantują całkowite bezpieczeństwo stosowania napoju oraz doskonały smak świeżych owoców. Wszystkie zawarte w nim składniki odżywcze pozostają w nienaruszonej postaci.

 

Noni na świecie.

Szeroka popularność soku noni na świecie przez niemal ćwierć wieku, przyciągnęła setki różnych przedsiębiorczych ludzi, którzy dostarczali na rynek różne produkty z noni. Do dnia dzisiejszego można kupić noni w postaci tabletek, kapsułek, herbaty, soków wykonywanych z suszu noni. Najwięcej tych produktów powstało w Wietnamie, Tajlandii, w Chinach i w wielu innych krajach.
Wiadomym jest, że powstanie potężnego przemysłu noni nie mogło przejść bez echa w środkach masowego przekazu. Pojawiły się spekulacje, plotki i mity na temat noni, o których będę jeszcze pisał w kolejnych artykułach.