Co to jest cukier we krwi?

Poziom cukru we krwi, nazywany również poziomem glukozy we krwi, pochodzi z jedzenia, które spożywasz każdego dnia. Twoje ciało wytwarza cukier we krwi, który krąży w twoim krwioobiegu. Do produkcji energii wykorzystywany jest cukier. Cukier, który nie został wykorzystany do natychmiastowego zaspokojenia potrzeb, przechowywany jest w komórkach „na później”.
Zbyt duża ilość cukru we krwi może być szkodliwa. Cukrzyca typu 2 jest chorobą charakteryzującą się wyższym poziomem cukru we krwi ponad normalne granice i może prowadzić do problemów z sercem, nerkami, wzrokiem i naczyniami krwionośnymi.

Im więcej wiesz o tym, jak jedzenie wpływa na poziom cukru we krwi, tym łatwiej będzie Ci chronić się przed cukrzycą. Jeśli już ją masz, powinieneś wiedzieć, w jaki sposób jedzenie wpływa na poziom cukru we krwi.

 

Co się dzieje, gdy jesz?

Twoje ciało rozkłada wszystko, co jesz i pochłania żywność w postaci:
• węglowodanów
• białka
• tłuszczy
• witamin i innych składniki odżywcze

Węglowodany, które spożywasz, zamieniają się w cukier we krwi. Im więcej węglowodanów jesz, tym wyższy poziom cukru uwolnisz podczas trawienia i wchłaniania pokarmu. Węglowodany w postaci płynnej konsumowane przez nie same wchłaniane są o wiele szybciej niż w przypadku pokarmów stałych. Jeśli zatem 'pożywisz się’ napojem gazowanym, szybciej wzrośnie u Ciebie poziomu cukru we krwi niż gdybyś zjadł kawałek pizzy.

Natomiast błonnik jest składnikiem węglowodanów, który nie zostaje przekształcony w cukier. Dzieje się tak, ponieważ nie można go strawić. Błonnik jest jednak bardzo ważny dla zdrowia. Białka, tłuszcze, woda, witaminy i minerały nie zawierają węglowodanów. Zatem te składniki nie będą miały wpływu na poziom cukru we krwi.

Jeśli masz cukrzycę, spożycie węglowodanów jest najważniejszą częścią diety, którą powinieneś rozważyć, jeśli chodzi o kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

 

Żywność o wysokiej zawartości węglowodanów

Żywność, która generuje największy wzrost poziomu cukru we krwi, to te, które mają wysoką zawartość węglowodanów przetworzonych. Wśród tych produktów spożywczych znajdują się:
• produkty z białego zboża, takie jak makaron i ryż
• ciasteczka
• chleb pszenny
• zimne przetworzone zboża
• słodzone napoje

Nie musisz jednak całkowicie unikać tych pokarmów. Zamiast tego powinieneś zwracać uwagą na wielkość porcji. Im te porcje będą większe, tym większą ilość cukru wchłoniesz. Pomocne może być tutaj jedzenie posiłków mieszanych. Białka, tłuszcz i błonnik pomogą Ci spowolnić trawienie węglowodanów, co z kolei pomoże Ci zmniejszyć skoki cukru we krwi po każdym posiłku.

Ważna jest także częstotliwość spożywania posiłków w ciągu dnia. Staraj się utrzymać stały poziom cukru we krwi, jedząc co trzy do pięciu godzin. Trzy posiłki dziennie plus kilka przekąsek, zwykle pozwalają utrzymać stały poziom cukru we krwi.
Jeśli masz cukrzycę, Twój lekarz może wyliczyć Ci ilość węglowodanów, które możesz przyjąć. Możesz też wykorzystać wiedzę dobrego dietetyka, który pomoże Ci zaplanować posiłki.
Twoje zdrowie, wiek i poziom aktywności to czynniki, które odgrywają kluczową rolę w ustalaniu wytycznych Twojej diety.

 

Ćwiczenia i poziom cukru we krwi

Ćwiczenia mogą mieć duży wpływ na poziom cukru we krwi, ponieważ energia wydatkowana na ćwiczenia zużywa nadmiar cukru we krwi. Kiedy używasz mięśni, twoje komórki po prostu pochłaniają cukier z krwi.

W zależności od intensywności lub czasu ćwiczeń, aktywność fizyczna może pomóc Ci obniżyć poziom cukru we krwi, nawet przez wiele godzin po zakończeniu ruchu. Jeśli ćwiczysz regularnie, komórki twojego ciała mogą być bardziej wrażliwe na insulinę. To pomaga utrzymać poziom cukru na normalnym poziomie.

 

Insulina i cukier we krwi

Insulina jest ważnym hormonem, który pomaga Ci regulować poziom cukru we krwi. Insulinę wytwarza trzustka, która wspomaga komórki absorbujące cukier w krwioobiegu.

Jeśli masz cukrzycę typu 1, twoje ciało nie wytwarza insuliny. Oznacza to, że należy codziennie podawać insulinę. Jeśli dieta i ćwiczenia fizyczne nie są wystarczające do kontrolowania stężenia cukru we krwi, osoby z cukrzycą typu 2 mogą przyjmować leki, aby utrzymać poziom cukru we krwi w określonych granicach.

Jeśli masz cukrzycę typu 2, twoje ciało produkuje insulinę, ale może nie używać jej prawidłowo, lub wytwarzać ją w wystarczającym stopniu. Twoje komórki nie reagują na insulinę, więc w Twojej krwi krąży więcej cukru.

Ćwiczenia fizyczne zwykle wspomagają lepszą reakcje komórek, stają się one bardziej wrażliwe na insulinę.

 

Kontroluj poziom cukru we krwi

Jeśli masz cukrzycę, będziesz musiał sprawdzić poziom cukru we krwi po dużym posiłku, przed i po wysiłku i kiedy poczujesz się źle.
To, co jesz i jaka jest Twoja aktywność fizyczna, ma wpływ na poziom cukru we krwi. Nie możesz jednak poznać efektów Twoich działań, jeśli nie kontrolujesz poziom cukru we krwi. Sprawdzaj go systematycznie.

 

Sprawdź, co jesz

Węglowodany są składnikiem żywności, która ma wpływ na poziom cukru we krwi. Nie jest to jedyny składnik, który dostarcza Ci kalorii. Otrzymujesz je również z białka i tłuszczy.

Jeśli spożyjesz więcej kalorii, niż zdołasz je spalić w ciągu jednego dnia, zamienią się one w tłuszcz i będą przechowywane w Twoim ciele. Im więcej przybierzesz na wadze, tym mniej czułe na insulinę stanie się Twoje ciało. W rezultacie poziom cukru we krwi może rosnąć.

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś starać się minimalizować spożycie słodzonych napojów i wysoko przetworzonych pokarmów, zawierających dużo węglowodanów i niezdrowego tłuszczu o niskiej zawartości zdrowych składników odżywczych.

Uchodzące za najbardziej czekoladowe i słodkie amerykańskie ciasto brownie może zawierać tak samo dużo węglowodanów co banan. Jednak banan w swoim składzie posiada również potas i witaminy, których potrzebuje Twoje ciało. Słynne ciasto i ciasteczka do kawy tych korzyści nie mają.

Jeśli masz cukrzycę lub powiedziano ci, że masz wysoki poziom cukru we krwi, podejmij działania aby jak najszybciej uregulować swój poziom cukru. Pamiętaj , że Twoje ciało starzeje się wówczas szybciej. Jesteś też narażony na szybszy rozwój chorób związanych z wiekiem. Oprócz cukrzycy typu 2, łatwiej też o choroby układu krążenia, nerek, neurodegradacyjne (choroba Azheimera, Parkinsona), czy problemy ze wzrokiem.

Istnieje wiele naturalnych sposobów na zmniejszenie poziomu cukru we krwi. Wiele roślin jak na przykład salacia reticulata, czy nawet znany wszystkim cynamon, mogą pomóc Ci uregulować i zachować właściwy poziom cukru we krwi.

 


Chciałbyś poznać więcej praktycznych porad? Chcesz poprawić swoje zdrowie? Zapisz się do naszego newslettera i skorzystaj z udziału w bezpłatnym webinarze.

[grwebform url=”https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=SDQSa&webforms_id=21374502″ css=”on” center=”off” center_margin=”200″/]